Egyik barátnőmmel március végén az akkor még havas Kijevbe utaztunk egy nagyon rövid kis kiruccanás erejéig: egy szombat reggeli járattal indultunk, és vasárnap már jöttünk is haza. Van, hogy egyetlen hétvégét is “elégnek” érzek egy-egy városra, mint például Szófia vagy Szkopje esetében, Kijevben azonban úgy éreztem, még 1-2 plusz nap nagyon jól jött volna, ezzel együtt közelsége és könnyű megközelíthetősége miatt nem volt bennünk óriási megbánás sem, hogy ezúttal csak egy ilyen kis kóstoló jutott az ukrán fővárosból.
Megközelítés: Mi a Wizzair közvetlen járatával repültünk Budapestről Kijev nemzetközi repülőterére, a retúrjegy kevesebb, mint 10.000 forintból kijött fejenként (januárban foglaltuk, egy 20%-os repjegy akciós nap keretében, ilyen amúgy pár heti rendszerességgel van a Wizzairnél). Az országba való belépéshez útlevél kelleni fog, vízum magyar állampolgároknak nem szükséges.
Reptéri transzfer: Kijev is azon városok közé tartozik, ahol hála Istennek elérhető (és rettenetesen olcsó) az Über, úgyhogy a reptéri transzfert mi természetesen így menedzseltük, aki olvasta korábbi posztjaimat az utóbbi hónapokban (vagy inkább években), annak talán feltűnt, hogy ahol csak elérhető ez a szolgáltatás, mindig ez a preferált bejutási módom a repterekről a városokba, ár-érték arány, biztonság, megbízhatóság, egyszerűség, minden szinten nagyon szeretem ezt az alkalmazást.
Szállás: Kijev a legolcsóbb európai nagyvárosok közé tartozik, ahol szerintem nem kell a külvárosba menni, hogy az ember jó és nem túl drága szállást találjon. Mi egy makulátlan tiszta, modern kis apartman-szerű helyen szálltunk meg (booking.com-on találtuk, Partner Guest House Baseina volt a neve), sétatávra minden számunkra érdekesebb látnivalótól, és a szállás fejenként 7.000 forintba került (/éjszaka).
Tömegközlekedés: Mi tényleg annyira központi helyen szálltunk meg, és gyönyörű napsütéses időnk is volt szerencsére, hogy tömegközlekedést nem igazán használtunk, sétálgattunk egész nap, a reptérről/reptérre überrel mentünk ugye, ennek ellenére annyit leszűrtem, hogy jól kiépült tömegközlekedése van a városnak, és néhány metró megálló egészen gyönyörű, olyan báltermi hangulatú, mint a moszkvai metró például.
Összbenyomás: Kijev nem tartozik a legfelkapottabb desztinációk közé nemzetközi szinten, de számomra ez csak hozzáadott a vonzerejéhez, mert az utóbbi egy-két évben kimondott kis “szívügyem” lett néhány, kevésbé népszerű vagy ismert helyszín felkeresése és bemutatása, és különösen Európán belül viszonylag ritkán találok olyan helyeket, amelyekről még nincs ezeregy prekoncepció a fejemben a közösségi médiáról vagy egyéb oldalakról, turisztikai szempontból legalábbis (politikai-történelmi oldalról valamivel többet tudtam az országról azért). Szóval lényeg a lényeg, hogy imádom, ha egy város meg tud lepni, újdonságot mutatni, és mások előtt is szeretem felhívni a figyelmet olyan helyekre, amelyekre esetleg korábban nem gondoltak volna, mint álom-desztináció. Kijev a csodálatos építészetével vett le elsősorban a lábamról, de tele van mindenféle klassz étteremmel, kávézóval is a város, úgyhogy ahogy a bevezetőben is említettem, még bőven ellődörögtem volna itt pár napot szívem szerint.
És akkor, a praktikusabb dolgok után jöjjön néhány látni- és tennivaló:)
Szent Szófia székesegyház – Építészeti szempontból ez a bámulatosan szép, hagymakupolás katedrális tetszett a legjobban talán, amely Kijev első UNESCO világörökség listás képviselője, és a cikk borítóképén is ennek főépülete látható. A legszebb kilátás a katedrálisra szerintem az óratoronyból nyílik.
Szent Mihály székesegyház – Mindössze pár perc sétára található a Szent Szófia székesegyháztól ez a másik aranyozott hagymakupolás ortodox csoda – bár nem vagyok vallálos, de lenyűgöznek ezek az épületek. A cikkben korábban említettem a gyalogos közlekedést mindenfele a városban, ami pont ennek is volt köszönhető a szép napos időn túl, hogy ezek közül a nagyobb nevezetességek közül a legtöbb tényleg nagyon közel található egymáshoz.
St Andrews Church – Oké, még egy templom, de muszáj megemlítenem ezt az építészeti szempontból szintén kiemelkedő, barokkos épületet, ami megint csak pár perc sétára található az előbb említett Szent Mihály székesegyháztól, így szintén eltéveszthetetlen és kihagyhatatlan:)
Majdan – Ez a város leghíresebb, egyik legközpontibb tere, a Függetlenség Tere, a Majdan, mely az itthoni Hősök terére emlékeztet egy kicsit.
Kijevi Barlangkolostor – A Szent Szófiával egyetemben szintén elsőkként vették fel az UNESCO világörökségi listára a Kijevi Barlangkolostort, avagy a Pecserszka Lavrát. Ez az ukrán ortodox egyház egyik fontos központja, szintén kiemelkedő szépségű épület.
The Blue Cup Coffe Shop – ez egy hangulatos kis étterem, ahol az első ebédünket fogyasztottuk Rékával, na és az első kávét a sok közül! Amúgy ahogy korábban is írtam, Kijev igazi kávéház-fellegvárnak bizonyult, és ami különösen tetszett, hogy állati vicces és kreatív papírpoharakat adott minden takeaway jellegű hely, ahol megfordultunk, néhány annyira tetszett, hogy haza is hoztam (lásd: a cikk záró-képe, yoooo!).
Starburger – ez meg egy laza hangulatú, klassz kis burgerező volt, a St. Andews Churchtől 15-20 perc sétára, itt vacsiztunk első este, és szintén tudom ajánlani:)
Ahogy írtam, ez csak egy mini-mini-mini utacska volt, és Kijev tényleg nagyobb város annál, mint hogy egy-másfél nap alatt fel lehessen fedezni, úgyhogy természetesen nincs róla mindent bemutató, teljeskörű listám vagy élményem, és szívesen visszatérnék egyszer nyáron is, de mi ezeket zsúfoltuk bele ebbe a kis kiruccanásba. Remélem, sikerült kicsit meghozni a kedveteket hozzá, mert tényleg elképesztő gazdag történelmű, hihetetlen építészeti csodákat felvonultató, és mellesleg nagyon pénztárca-barát helyszín. Te már jártál Kijevben? Mi tetszett a legjobban a városban?